CrossMark Nedir ?

CrossMark, okuyucuların en güncel içeriğe sahip olmaları için CrossRef* tarafından geliştirilen bir servistir. Bilimsel makaleler, kitap bölümleri, kısaca DOI numarasına sahip dokümanlardaki olası tüm değişiklikler CrossMark sayesinde izlenir ve en güncel içeriğe sahip olunur. Dolayısı ile yazar ve hakemler kayıtlarındaki bir dergi makalesini dikkate alırken bu makale ile ilgili düzeltme, güncelleme, erratum varsa, hatta makalennin geri çekilmiş olması söz konusu ise bunu izleyebilirler.

 

Sistem Nasıl Çalışır?

Elektronik olarak servis edilen dergi makalesi, kitap bölümü vb. içeriklere Digital Object Identifier (DOI) numarası ile anılan bir numara atanır (bkz. DOI Numarası nedir?). CrossMark servisi ancak DOI numarası atanmış elektronik içeriklerle uygulanabilir.

CrossMark ile takip edilen tüm belgelerde, web sitesi veya PDF dokümanlarında aşağıdaki benzer bir logo bulunur. Bu logo aslında canlı bir butondur ve bir bağlantıyı barındırır.

Değişiklikleri takip etmek için ise buna benzer CrossMark logosuna tıklamak yeterlidir. Şayet elinizdeki doküman güncel ise "Document is current" notu belirir. Eğer dokümanda bir güncelleme var ise de bu açık bir şekilde belirir ve görüntülemenizi sağlayacak bağlantılar paylaşılır.

 

Değişiklikleri Kim, Nasıl Bildiriyor?

Belge ile ilgili bir düzeltme, güncelleme ya da geri çekme söz konusu olduğunda bu değişikliği bildirmek Yayıncının sorumluluğundadır. Yayıncı değişikliğin türünü, içeriğini ve güncel balge adresini CrossRef'e bildirdiği anda canlı bağlantı artık belgede bir güncelleme olduğu bilgisine eriştirir.

JournalAgent - CrossMark entegrasyonu Kim, Nasıl Bildiriyor?

CrossMark servisi, içeriğini JournalAgent üzerinden yayınlayan dergilerle tam uyumlu olarak çalışır. CrossMark işareti, bu servisi kullanıyor olduğunuz makalelerde otomatik olarak görünür ve tıklandığında erişilecek bağlantı otomatik olarak oluşturulur.