Uluslararası İndekslere Başvuru ve Takibi Danışmanlığı
Yazarlar İçin Teknik Bilgiler

Bilimsel bir yazı veya sunum oluştururken bazı püf noktaları bilmek hem bunları yönetmeyi hem de üzerinde işlem yapmayı kolay hale getirecektir. Bu sayfada yazarlar için faydalı olacağına inandığımız bilgilere yer vereceğiz.

Burada yer almasını istediğiniz çözümler için  adresine e-posta atarabilirsiniz.


1. PowerPoint® Sunularının ve Word® Dokümanlarının Boyutunu Küçültme

İçerisinde yüksek çözünürlüklü resim barındıran PowerPoint ve Word dokümanları çok büyük boyutlara ulaşmaktadır. Bu dokümanların gerek açılması ve edit edilmesi, gerek internet üzerinden gönderilmesi, gerekse de taşınması sorun teşkil etmektedir.

Oysa basit bir işlemle bu dokümanların boyutunu küçültmek mümkündür. Bu bağlantıda tarif edilen işlemle, grafiklerinizin kullanılmayan kısımları atılacak ve ekran çözünürlüğüne düşürülecektir:

2. TIFF, BMP veya Diğer Yüksek Çözünürlüklü Grafik Dosyalarının Boyutunu Küçültme

Dijital kameralarla yüksek çözünürlükte çekilen ya da baskı için kulanılan TIFF uzantılı resimler oldukça büyük boyutlardadır. Bu nedenle online dergi uygulamasına (ya da e-posta ile) gönderilirken büyük zorluk çekilmektedir. Böyle resimlerin boyutunu profesyonel grafik işlemci programlarla düşürmek mümkündür. Bu işlem hem bu programlara sahip olmayı, hem de kulanımlarına aşina olmayı gerektirmektedir. Fakat buradaki tarifimizde buna gerek yoktur.


MS Office, Windows, Word, PowerPoint ve bunlara bağlı logolar Microsoft Corp.’a aittir ve tescili altındadır.
Burada tarif edilen işlemlerin yapılması sorumluluğu, uygulayan kişiye aittir.